piątek, 14 kwietnia 2017

moje Jare Gody


Za dwa dni święta Wielkanocne, dla wielu z Was ważne wydarzenie, dla mnie od jakiegoś czasu już tylko tradycja spędzania w gronie rodzinnym dwóch dni przy tradycyjnych potrawach i wspólnych rozmowach, radość z rozkwitającej wiosny,  dłuższego dnia, słońca i odradzającego się życia.
Nie święcę jaj, nie dzielę się nimi, ale przygotowuję kojarzące się z tymi świętami potrawy ( w tym roku zmodyfikowane, bo przestałyśmy jeść mięso, chociaż dla syna muszę coś ugotować wbrew sobie. )
Czy to mimo wszystko hipokryzja ? W moim odczuciu nie, bo przecież głęboko zakorzeniony w kulturze słowiańskiej zwyczaj malowania jaj, które były symbolem nowego odradzającego się życia,  to katolicy przejęli i włączyli do swoich obchodów wielkanocnych. 
Nie stałam się nagle wyznawczynią słowiańskich bóstw, nie nawróciłam się na religię przodków, ale w jakiś naturalny i zgodny z naturą sposób odczuwam to, co oni kiedyś przed wiekami czuli i co kultywowali tak długo, jak tylko mogli i co tylko udało się im przemycić, nie narażając się na śmierć czy tortury chrześcijan.
Jak widać z poniższego tekstu z Wikipedii, który trochę przereagowałam, tak naprawdę obrzędy wielkanocne są bardziej pogańskie niż  chrześcijańskie. 


Jare Święto (Jare Gody) – w kulturze słowiańskiej kilkudniowy cykl obrzędowy związany z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny i jednocześnie najważniejsze święto w roku- dzień zwyciężał z nocą, a dobro zwyciężało zło.
Okres zwyczajów i obrzędów magicznych (znanych z przedchrześcijańskiej kultury ludowej Słowian) rozpoczynały przygotowania do symbolicznego przepędzenia zimy, które polegało na topieniu lub spaleniu słomianej kukły zwanej Marzanną, Morą lub Smertką. Odbywało się to zwykle w pierwszy dzień wiosny - przypadający w okolicy równonocy wiosennej, wypadającej (nie uwzględniając roku przestępnego) 21 marca. Nietrudno się domyślić, ze utopienie marzanny oznaczało śmierć zimy. W czasach prasłowiańskich wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie jej królestwa, czyli zimy, i nadejście wiosny. W prastarych czasach kukłę wykonywano ze słomy, owijano bandażami i kolorowymi szmatkami. Czyniono to przy trzaskaniu z batów, terkocie i klekocie grzechotek, śpiewie i grze na wszelkiego rodzaju instrumentach. Do dzisiaj z tego co pamiętam na wsiach nadal strzela się w nocy poprzedzającej zmartwychwstanie
Dalsza część przygotowań i zabiegów magicznych dotyczyła powitania wiosny i trwać mogła nawet do pierwszej porównonocnej pełni Księżyca. Chcąc przyspieszyć oczekiwane przyjście wiosny i słonecznych dni rozpalano na wzgórzach ogniska. Młodzi wyruszali na łąki i do lasu w poszukiwaniu wierzbowych i leszczynowych witek, z których następnie "budowali" wiechy. W celu "przepędzeniu starego, zasiedziałego zła" wietrzono i sprzątano domostwa oraz obejście, prano i szykowano świeże odzienie. Całe gospodarstwo obchodzono i okadzano ziołami każdy jego zakątek. Pieczono również placki (szczególnie wiosenne kołacze). Najważniejszym prasłowiańskim zwyczajem było jednak malowanie jajek – mających wnieść do domostw energię i radość życia oraz mających zapewnić urodzaj i powodzenie na cały rozpoczynający się wiosną nowy rok wegetacyjny.
Kulminacją tych przygotowań były zazwyczaj urządzane na świętych wzgórzach uroczyste uczty, podczas których organizowano igrzyska połączone ze śpiewem i tańcem oraz obdarowywano się kraszankami. Nazajutrz dzień rozpoczynano od obmywania się w świętej wodzie. Obchodzono również Śmigus – rytuał polegający początkowo na uderzaniu się nawzajem rozkwitłymi witkami. W późniejszym okresie oba te zabiegi magiczne – mające oczyścić oraz przynieść siłę i zdrowie – połączono w znany nam współcześnie zwyczaj Śmigusa Dyngusa. Wieczorem udawano się natomiast na mogiły przodków, gdzie pozostawiano dla nich jadło i wspominano zmarłych

Oczywiście Jare Święto było nie tylko okazją do psot i zabawy, miało też dla Słowian głęboki wymiar religijny. Tego dnia rodził się bóg Jaryło, patron Jarego Święta. To bóg płodności i wiosny, przedstawiany jako młodzieniec z wieńcem na głowie, siedzący na białym koniu, w jednym ręku trzymający pęk zboża, a w drugim ludzką głowę. „W obrzędach wiosennych zwanych także Jaryłą albo Kostrubą, wyobrażany był często jako kukła z wyolbrzymionym przyrodzeniem, mającym zapłodnić ziemię i przynieść wiosnę. Jaryło dokonuje aktu zapłodnienia za pomocą rosy albo wiosennego deszczu” – można przeczytać na stronie Rodzimej Wiary, współczesnych wyznawców religii Prasłowian.
(Tekst zaczerpnięty z Wikipedii i Newsweeka)

Powiem, że urzekła mnie ta rosa Jaryły, widać nasi przodkowie w swobodny sposób mówili i świętowali to, co naturalne i zgodne z ludzką naturą,  nie byli skrępowani kajdanami "grzechu" Nie miałabym nic przeciwko, gdyby to ta religia była u nas powszechna ;)O Jaryło  zwanym w innych słowiańskich rejonach  Jaruna, Jarowit , który jest synem-córką Swąta-Światowida i Wspóry-Strąprzy lub Swąta i Głąbi-Powłoki można przeczytać  tu klik
    Dobrych świąt , kochani :)
 sonic 


36 komentarzy:

 1. Tobie nawzajem też dobrych.
  Dla mnie Święta to możliwość posiedzenia i pogadania z córkami, a tradycja zakorzeniona od dziecka zatraciła swój religijny wymiar.

  OdpowiedzUsuń
 2. dla mnie to tez tradycja, lubie ja, tez stracila wymiar religijny. Przeczytalam z duzym zainteresowaniem o tych obrzedach slowianskich...
  Wszystkiego najlepszego Sonic!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grażynko, nie chcę nikogo ranić, ale dla mnie religia = wyzysk i władza .
   Wierzę w Boga, ale ludzie są mi do tego niepotrzebni.
   Dobrych świąt, kochana :*

   Usuń
 3. Nie wiem, dlaczego ludziom potrzeba do szczescia i zycia jakiejs wyzszej sily? Dlaczego nie polegaja na wlasnym sumieniu i rozroznianiu zlego od dobrego? O ile zycie byloby latwiejsze. I tansze. Zycie bez religii i zgodnie z natura byloby o wiele piekniejsze. Nie wiem, po co ludziom potrzebny jest taki bat nad glowa. Ten ped wykorzystuja zli ludzie do sprawowania wladzy nad naiwnymi i do bogacenia sie ich kosztem.
  Spokojnych swiat, Sonic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak samo uważam. Religia katolicka bazuje na karach, winach, grzechach, potępieniu, odkupieniu, umartwieniu, pokucie kurde a z drugiej strony bogactwo, pycha, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, wyzysk, gwałt, przemoc, zbrodnia brrrrr
   Spokojnych świąt, Aniu, i dobrego czasu z wnusią :)

   Usuń
  2. Tu sie podepne, bo tu mi pasuje, tu mi dobrze:))
   Najlepszego Dziewczyny!!

   Usuń
  3. Rozgladnij sie dokoła ludzie to ciule bezmyślne które uwielbiają być baranami albo owcami i w dodatku boja sie ...wiadomoczego)) ciepła i słońca na wiosnę dziewczęta

   Usuń
  4. Dobrego czasu, Teatralna :*

   Usuń
 4. No cóż, każdy świętuje, jak mu pasuje. Kiedy byłam dzieckiem Święta miały smak. Malowało się pisanki, dom pachniał pieczonym ciastem, mama krzątała się w kuchni...eh, wspomnienia.
  Wszystkiego najlepszego Soniczku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja mam takie wspomnienia, Aniu. Długo i ja tak robiłam, wprowadziłam w naszej rodzinie "Zajączka" , ale potem przyszła refleksja, potem zaczęło do mnie docierać to, na co mojej zgody nie ma i jest jak jest.
   Dobrych świąt, Aniu :)

   Usuń
 5. Pieknie opisalas Jare Gody i tak wlasnie ja odbieram swieta. W moich swietach nie ma nic religijnego, nawet potrawy juz nie sa tradycyjne, chociaz na Wielkanoc zawsze robie zurek, bo wszyscy lubimy a na Wigilie barszczyk czerwony. I na tym konczy sie tradycja nawet jesli chodzi o swiateczne menu.
  Najlepszego Soniczku ♥♥♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie mam tak jak Ty, Star, gotuję potrawy świąteczne, te które lubimy i celebrujemy bycie razem.
   Najlepszego, Star ♥♥♥

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Olguś i wzajemnie - Dobrych świąt ♥♥♥

   Usuń
 7. Ja również obchodzę święta w sposób całkowicie świecki. To po prostu wolne dni, które spędzam w przyjemny sposób - kiedyś jeździłam na Pilsko, na ostatnie w sezonie szusy narciarskie.
  Jest to również okazja na zrobienie wiosennych ozdób a to lubię :)
  Miłego świętowania Sonik!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ozdabianie domku też lubię :)
   Przyjemnego wiosennego świętowania, Izo :)

   Usuń
 8. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że chrześcijaństwo przejęło 90% obrzędów z tzw. wierzeń i obrzędów pogańskich. Najwięcej chyba z mitraizmu. Od bardzo długiego czasu wszystkie święta to dla mnie dodatkowe dni wolne. A tak naprawdę odkąd dosięgnęła nas emerytura i tak każdy dzień jest niedzielą i świętem.
  Nie mniej życzę Ci wesołych chwil w gronie tych, których kochasz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, i to mnie najbardziej ucieszyło- czas na emeryturze to ciągłe święta ;))
   Dobrego spokojnego czasu zatem :)

   Usuń
 9. Święty Wojciech uważał, że nie należy niszczyć obrzędów zakorzenionych wśród Słowian, bo budzi to niechęć do nowej wiary, a jedynie uświęcać je znakiem krzyża.
  Tak czy siak- wesołego świętowania Ci zyczę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czyli jak zwykle- polityka i wyrachowanie :)
   Spokojnych świąt, Repciu :)

   Usuń
 10. Mam podobnie. Niestety ciągły foch urażonej Mamy.
  Znów sie nasłucham, że jaja nie wyświęcone. Wiele dobrego Soniku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech, ja z moją tych świąt w ogóle nie spędzę, więc nie będę słuchać o tych jajach. To zresztą jest hipokrytka, 2 razy w roku wierzy;) Nigdy z nami do kościoła nie chodziła, ale wymagała byśmy uczestniczyły we wszystkim . Ja to nawet wówczas robiłam chętnie, naprawdę wierzyłam w swym szczerym, naiwnym i dziewiczym sercu. Potem zmądrzałam ;)
   Tupajko, dobrych Jarych Godów dla Ciebie i dziewczynek :)

   Usuń
 11. Sonic - wiekszosc tradycji i obezdow ktorychkolwiek swiat jest przedchrzescijanskich. nikt prawie o tym nie pamieta, chrzescijanstwo dopisuje od zawsze niejako zyciorys tym obrzedom. to tak jak rozwalanie poganskich swiatyn i rzezb aby moc z materialu postawic cos nowego, zgodnego z nowa moda (!!!) Dlatego przewrotnie wypycham na wierzch te wszystkie motywy. jeszcze tylko z chlebem trza by isc na cmentare w dziady, co nie?

  czuje sie bardziej poganka, wole wielobostwo oparte bardzo szczelnie o bostwa tzw naturalne (w przyrodzie siedza). To widze, moge dotknac, powachac i np porozmawiac z drzewami. jaja maluje na wielkanoc jak sie da, ale nie po to zeby isc z nimi do kosciola. Na Boze Narodznie nie robie maku z miodem i orzechami, bo to chrzescijanski obyczaj, etc etc, juz sobie pojde, bo nie skoncze! hrehrehrh

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem to, jak i to, że Jesus, Marja, 33 lata, 24 grudnia, kometa, zmartwychwstanie po 3 dniach- to jest w większości wierzeń, ino imiona lekko zmienione przy czym Maryi najmniej,
   Zwyczaje też, wiem :)
   Cyganie nadal pijo i jedzo w święta Wszystkich Świętych , w sumie fajny zwyczaj
   Ja dzisiaj coś tam sobie sprzątam, trochę odpoczywam, zero spiny. Chciałam zrobić tradycyjne ciasto wielkanocne czyli tiramisu heheheheh i na ten pomysł wpadło pół Polski i nigdzie nie ma sera mascarpone , nigdzie, zero, nul , puste półki :)
   Buziaki :*

   Usuń
 12. P.S. Bardzo fajny ten przedruk z Wiki :)
  odpocznij w swieta i ponapawaj sie , jak pogoda pozwoli. Oby pozwolila.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem co jest, ale nie było Twoich wpisów, nagle się jeden pojawił, ja odpowiadam a tu bum - drugi wskoczył :))) blogger szaleje :)
   Mam nadzieję, że się prognozy nie sprawdzo :)
   Krysiu, Ty też odpoczywaj i ucałowania dla bombli ♥♥♥

   Usuń
 13. Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych! :-)

  Pozdrawiam,
  www.kosmetykiani.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. Niech te świąteczne dni będą sympatyczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Mariojo :)
   Dobrego świętowania i dla Ciebie ♥

   Usuń
 15. Radosnego odpoczynku:)
  U mnie są to tradycyjne Święta, bardzo tradycyjne. Myślę sobie, że Jare też fajne:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kalipso, dla Ciebie więc dobrego czasu w ten wyjątkowy dla Ciebie czas ♥♥♥

   Usuń